Flash news::All the Students and Staff members are requested to assemble in the Vidyalaya for celebrating of International Yoga Day on 21-06-2017 at 7:45am

   Allotment of Duties – 2016 -17       

wef: 01.11.2016        

S NO.

DUTIES

IN-CHARGES  & ASSOCIATE MEMBERS

          Mr/Mrs/Ms

1

ADMISSION

J Kala I/C                                           PGT (Geo)

Liji Mathew                                       PGT (Phy)

Meena Thomas                                TGT (Eng)

P P Reena                                           TGT (Eng)

2.

CCA

Mini Mullath I/C                              PGT (Eng)

Isha Mahajan                                    PGT (Comm)

T A Prakashan                                  TGT (Hin)

P P Reena

Neha Sharma                                      TGT (AE)

3.

EXAMINATION  INTERNAL

Sarita Ambrose  I/C                          PGT (Chem)

Priya G Nath                                        TGT (Maths)

B L Meena                                             PGT (Hindi)

Vimala Sarwa                                      TGT (SSt)

Kisun Lal                                               TGT (Hindi)      

Seema Saraswath                               TGT (Sci)      

M Subha                                                TGT (Maths)

4.

CBSE &

SHALA DHARPAN &

U-DISE

 

Ashok Sengupta I/C                            PGT (CS)

Ranjini R                                                 PGT (Phy)

Subhash A B                                           PGT (Maths)

Ramkumar. R                                        TGT (Eng)

5.

CCE RECORDS & MAINTENANCE

Seema Saraswat

Priya G Nath

Anita Markam                                       TGT (SSt)

Ramkumar R

6.

EXAMINATION EXTERNAL

Narayan Dhas  I/C                                PGT (Bio)

B L Meena

T A Prakashan

Subhash Vasu                                         TGT (Eng)

Ramkumar R

7.

TIME TABLE

Deepa Kumaran I/C                             PGT (Phy)

Cicy T V                                                    PGT (Chem)

Annapoorna                                            TGT (Sci)      

K U Preetha                                             TGT (Hindi)      

8.

UBI

C K Divya                                                  PGT (CS)

Isha Mahajan

9.

DISCIPLINE

Telma Fernandez I/C- First Floor   PGT (Maths)

I Nagaraj – Ground Floor                   TGT (P&HE)

Anitha Markam – Second Floor

Coaches & Class Teachers

 

10.

EXCURSION

Leena John I/C                                       PGT (Maths)

A K Singh                                                 PGT (Eco)

Subash A B

T A Prakashan

Manjunath Sharma                               TGT (Skt)

S P Mandal                                               TGT (Skt)

Beena T K                                                 TGT (Sci)

11.

FURNITURE

Deepa Kumaran I/C

A K Singh

Shiva Kumar                                            TGT (WE)

S M Chauhan                                            TGT (Hin)

Manjunath Sharma

S P Mandal

12.

NCC

Manjunath Sharma

Ramkumar R

13.

ALUMINI  ASSOCIATION

Cicy T V  I/C

Priya G Nath

14.

SCHOOL WEBSITE

Ashok Sengupta I/C

C K Divya

15.

GRIEVANCE REDRESSAL

Mr. Jayachandran, V P

Mrs. Sudha  HM

16.

AEP

P P Reena I/C

Kisun Lal Mathur

Priya G Nath

17.

VIDYALAYA PATRIKA

& STUDENT DAIRY

K Latha I/C                                              PGT (Bio)

Mini Mullath

Meena Thomas

B L Meena

S P Mandal

18.

PTM

Telma Fernandez I/C (XII)

B L Meena  (XI)

Seema Saraswath  (IX – X)

Shantini – VI – VIII                               TGT (Maths)

20.

SANITATION (FLOOR DUTY)

BEAUTIFICATION , GARDENING & CAMPUS CLEANING (SWACHH BHARAT)

K Latha  - Ground Floor

Narayan Dhas – Ground Floor

Vimala Sarwa – Annexe Building 

Saraswathy  – Annexe Building        TGT (Sci)

S P Mandal – First Floor

Subash Vasu – First Floor

S M Chauhan – Second Floor

Neha Sharma –Second Floor

21.

SUGGESTION BOX

Mr. Jayachandran V P I/C

Mrs. Sudha  HM

J Kala

Tilothama                                                    TGT (Eng)

Anita Markam

22.

VMC MEETING

K Latha

S M Chauhan

Neha Sharma

23.

 

MAINTENANCE & REPAIRS, BUILDING SAFETY CERTIFICATE & FIRE SAFETY CERTIFICATE

Parameswari I/C                                       PGT (Eng)

Shivakumar

Dsp Singh

I Nagaraj

Manjunath Sharma

26.

CLUBS

1.LITERARY CLUB

B L Meena  I/C

Tilothama                       

Meena Thomas            

Subash Vasu                 

Ramkumar R                  

S P Mandal

Kisun Lal

S M Chauhan

K U Preetha

Kanakalatha

 

2. ECO CLUB ( NATURE & SCIENCE )

K Latha  I/C

Narayan Dhas

Ashok Sengupta

Saraswathy Chandran

Seema Saraswat

Annapoorna

 

3.MATHEMATICS CLUB

Telma Fernandez I/C

Leena John

Subash A B

Bindu K K                                                  TGT (Maths)

Shanthini

Lalitha                                                        TGT (Maths)

Priya

M Subha      

 

4.INTEGRITY CLUB

A K Singh I/C

J Kala

Vimala Sarwa

I Nagaraj

Anitha Markam

Rita Kanojia                                              TGT (Lib)          

 

5. MUSIC CLUB

Rajalakshmi  I/C                                      PRT (Music)

Manjunath Sharma

& 4 House Masters

 

6. ART CLUB

Neha Sharma

Ranjini R

Annapoorna

P Lalitha

27.

SCOUTS

A K Singh I/C

Kisun Lal Mathur

S M Chauhan

Shiva Kumar

28.

GUIDES

Vimala Sarwa

Daisy Nelson                                                     PRT

Jasmine Garai                                                    PRT

29.

EQIUP

Subash Vasu

K U Preetha

Priya G Nath  I/C

Saraswathy Chandran

Anitha Markam

30.

OLYMPIADS

Ranjini R I/C

Cissy T V

Seema Saraswath

P Lalitha

M Subha

Subash Vasu

31.

MEDICAL ROOM & MEDICAL CHECK UP, VENDING MACHINE (SANITARY PADS)

I Nagaraj  I/C

Narayan Dhas

Priya G Nath

Doctor

Nurse

32.

DRINKING WATER , POTABLE WATER TESTING CERTIFICATE & OVERHEAD TANK CLEANING

Telma Fernandez  I/C

Ranjini Rangaswamy

DSP Singh                                                   PGT (Phy)

Annapoorna

S P Mandal

33.

FLAG HOISTING

I Nagaraj I/C

Subash Vasu

Ramkumar R

Vimla Sarwa

Shiva Kumar

34.

VERIFICATION OF STAFF INCOME TAX DETAILS

A K Singh

Isha Mahajan

Divya C K

35.

 LIBRARY COMMITTEE

Rita

Liji Mathew

Leena John

T A Prakashan

S P Mandal

Meena Thomas

36.

JUNIOR SCIENCE LAB

Seema Saraswath  I/C

Annapoorna

Saraswathy Chandran

Beena T K

37

MATHS LAB

Telma Fernandez I/C

Leena John

Subash A B

Bindu K K

Shanthini

Lalitha

Priya

M Subha

38.

LANGUAGE LAB

B L Meena  I/C

K Parameshwari

Mini Mullath

Tilothama  

P P Reena                  

Meena Thomas           

Subash Vasu                

Ramkumar. R             

S P Mandal

Kisun Lal

S M Chauhan

K U Preetha

Kanakalatha S

39

STAFF QUARTERS               M & R

Ranjani R

Shiv Kumar

Santosh Chopra                               PRT

Ramamurthy                                    Sub Staff

40

HINDI RAJ BHASHA & OFFICIAL LANGUAGE IMPLEMENTATION

B L Meena I/C

Kisun Lal

S M Chauhan

T A Prakashan

K U Preetha

Kanaklata Sinku